czwartek 21 września 2017
Polish (Poland)English (United Kingdom)
Wprowadzenie
Sezon 2015 czas zacząć !!!
Redaktor:  Dariusz Pachnik
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Orientpark-Ciche Szczęście Orientpark-Ciche Szczęście

Szanowne Koleżanki i Koledzy !

Od kilku lat zapraszamy Was do inauguracji sezonu BnO na Dolny Śląsk, który jest miejscem wyjątkowym, żeby nie powiedzieć magicznym. Znajdziemy tu wszelakiego rodzaju atrakcje, w wielu wypadkach owianych mgłą tajemnicy. Mieszkam tu od ponad 20 lat i ciągle odkrywam nowe fascynujące miejsca, w tym tereny świetnie nadające się do uprawiania wszelkich odmian orientacji sportowej. Jak wiecie bardzo starannie dobieramy miejsca w które chcemy Was zaprosić. Chcemy aby oprócz świetnych terenów oraz profesjonalnie wykonanych map i tras, pokazać wam „magię i tajemniczość” Dolnego Śląska.  Po różnego rodzaju turbulencjach związanych z nazwą zawodów, zdecydowaliśmy iż nasze „sztandarowe” zawody nazwiemy „Tajemnice Dolnego Śląska”. Każda z corocznych imprez będzie miała inny motyw przewodni. W bieżącym roku odwołujemy się do tradycji górniczych i hutniczych naszego regionu. Dolny Śląsk to kolebka górnictwa i hutnictwa na ziemiach Polskich. Od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy ludzie czerpią ogromne korzyści z bogactwa znajdującego się w tej ziemi. Również przyszłość naszego regionu mieni się w barwach metali kolorowych, złota, srebra, a przede wszystkim miedzi. Od kilku lat KGHM prowadzi dziesiątki odwiertów w celu oszacowania ilości zalegających bogactw. Jest tylko kwestią czasu i jak zwykle w tych wypadkach bywa decyzji politycznej (uzasadnienie ekonomiczne jest bezdyskusyjne) o wznowieniu wydobycia  w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym.

Zanim jednak zaprosimy Was na „Tajemnice…” to zapraszamy w równie niezwykłe miejsce, na terenie powiatu lwóweckiego. Koniecznie zarezerwujcie sobie weekend 28-29.03.2015. Wtedy to  przeprowadzimy zawody „Orientpark Cup”.  Zawody będą inauguracją  pierwszych „Orientparków” w naszym regionie, które przygotowujemy wraz z Nadleśnictwem Lwówek Śląski. Pierwszy z nich – „ Orientpark Czaple” to teren, który bezpośrednio przylega do terenu zawodów – z I etapu „Polskich Wulkanaliów” 2014, jest jednak o wiele przyjaźniejszy(zdecydowanie mniejsza ilość jeżyn). „Wisienką” na  torcie tych zawodów będzie bieg klasyczny na zupełnie nowej mapie „Orientpark Twardziel”. Obszar wokół wzgórza Twardziel, między miejscowościami Niwnice i Kotliska.  Teren ciekawy i tajemniczy. Na ternie mapy znajduje się kilka kamieniołomów, ale najciekawsze są ruiny małej osady Szymonki (Simonishäuser).

Około roku 1600 przodek właściciela Niwnic hrabiego Christiana Wenzela von Nostitz odbył pielgrzymkę do Jerozolimy. Sto lat później jego potomek dla uczczenia tego wydarzenia ufundował na wzgórzu kościół. Barokowa , jednonawowa budowla została ukończona w 1703 roku. Odpusty, które odbywały się tu na dwa tygodnie przed i po Wielkanocy cieszyły się wielką popularnością. Przy kościele stanął tzw. Dom Szymona od którego nazwano kolonię. Kolejna właścicielka Niwnic hrabina Nassau złożyła nieopodal w I połowie XIX wieku żeński klasztor i dom opieki. Przy dwurzędowej alei lipowej łączącej kościół z klasztorem powstały cztery kaplice kalwaryjne. W XIX wieku w liczącej pięć domów osadzie mieszkało do 33 osób. Po 1945 roku osada została opuszczona i popadła w ruinę.

(źródło-wikipedia)

Na ternie mapy znajdują się również tajemnicze studnie i sztolnie. Ja co prawda ich nie znalazłem, ale na jednym z forów dla fanów historii tego regionu natrafiłem na informacje i zdjęcia potwierdzających ich istnienie. W samych Niwnicach, w której obecnie działa kopalnia gipsu i anhydrytu „Nowy Ląd”, w czasie II wojny działała fabryka, która pod koniec działań wojennych ponoć produkowała pierwsze noktowizory aktywne.

Jak widać  ciekawostka, goni ciekawostkę. Serdecznie zapraszamy przyjeżdżajcie biegajcie, zwiedzajcie, a My postaramy się Was ugościć serdecznie.

W niecały miesiąc po inauguracji lwóweckich „Orientparków”, zapraszamy na wcześniej wspomnianą imprezę „Tajemnice Dolnego Śląska – Złoto, Srebro, Miedź”(Jeżeli przyjedziecie na marcowe zawody to otrzymacie 20 % rabat na opłatę startową w „Tajemnicach..”)

Etap I – „Złoto”. Zawody zaczynamy w piątkowe popołudnie 17 kwietnia 2015, biegiem sprinterskim  w Złotoryi.  Złotoryja jak wiadomo jest stolicą polskiego złota. Corocznie zjeżdżają się do tego miasta amatorzy i zawodowi poszukiwacze złota, aby konkurować w zawodach rangi Mistrzostw Polski. Złotoryja to także najstarsze miasto w Polsce !!!

Prawa miejskie osadzie nadał w roku 1211 książę Henryk I Brodaty (stało się to na zamku w sąsiedniej Rokitnicy), osadzając tu niemieckich kolonistów. Jest to najstarsza udokumentowana lokacja na ziemiach polskich na prawie magdeburskim, co pod względem prawnym czyni Złotoryję najstarszym miastem Polski.

(źródło-wikipedia)

Miasto od samego początku jest ściśle związane z górnictwem. Już w 1241 roku górnicy złotoryjscy stanęli w obronie swojej ziemi przed nawałą Mongolską. Kilkuset z nich wzięło udział w bitwie pod Legnicą , większość z nich poległa wraz z Księciem Henrykiem Pobożnym (9.04.1241). Fakt ten przypomina pomnik znajdujący się na tzw. Dolnym Rynku. O ważności miasta w średniowieczu niech świadczy fakt iż na pierwszej mapie Europy z 1467 r. Mikołaj z Kuzy na obszarze Dolnego Śląska  oprócz Wrocławia zaznaczył tylko Złotoryję.

Złotoryja jest położona na wzgórzach należących do Pogórza Kaczawskiego. Do dnia dzisiejszego centrum miasta zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, z zachowanymi  w części murami obronnymi oraz tzw. Basztą Kowalską zbudowanymi w pierwszej połowie XV wieku, a mającymi ustrzec miasto przed najazdem Husytów.

Oprócz biegu sprinterskiego wrócimy do Złotoryi w sobotę po południu na Trail-O – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Orientacji Precyzyjnej. Po raz pierwszy organizujemy tę odmianę orientacji sportowej, dlatego zwróciliśmy się o pomoc w organizacji do specjalisty w tym zakresie Tomaša Leštinski’ego, który przygotuje i będzie odpowiedzialny za tę część naszej imprezy.

Etap II – „Srebro” –  W sobotę  18.04.2015 zapraszają nas  mieszkańcy górniczej miejscowości Wilków. Dla mnie jest to kolejne super odkrycie. Bardzo malowniczo położona miejscowość z widokiem na całe Pogórze Kaczawskie, bardzo mili i życzliwi ludzie, których gościnność na pewno poznacie. Dość powiedzieć, że mieszkańcami Wilkowa są m.in.  Pani Wanda Gabros wicestarosta złotoryjski, oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Złotoryja Pan Jacek Kramarz, bez których nasze zawody nie mogłyby  się odbyć. Pani Wanda pomaga we wszystkim o co do niej się zwrócimy, a Pan Nadleśniczy pozyskał pieniądze z Funduszu Ochrony Środowiska na realizację projektu „Orientpark” . Dzięki temu powstały dwie mapy w bardzo wymagającym zarówno fizycznie jak i technicznie terenie. Jakość mapowania gwarantuje osoba naszego przyjaciela Tomaša Leštinski’ego,  który jest autorem obu map, na etapy „leśne”.  Mapy po zawodach będą udostępnione do bezpłatnego użytkowania wraz z dwudziestoma  stałymi punktami kontrolnymi na każdej z map !

Teren wokół Wilkowa jest bardzo wymagający przewyższenia na mapie to ponad 150 m różnicy poziomów, podłoże w wielu miejscach przypominające Ślężę. Dużo kamieni, kopczyków, i  innych elementów. Na mapie znajduje się nieczynna kopalnia miedzi „Lena”

Etap III – Miedź – Centrum zawodów zostanie zlokalizowane w miejscowości Leszczyna, Skansenie Górniczo-Hutniczym, siedzibie Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych. Teren wokół skansenu to prawdziwa masakra ! Strome zbocza, kamieniołomy oraz dziesiątki dołów i obniżeń pozostałości po górniczej działalności człowieka. Kiedyś działała tu kopalnia pod nazwą „Ciche Szczęście” od której wzięła nazwę mapa.

W skansenie co roku odbywa się wielka impreza tzw. Dymarki Kaczawskie. Odpalane są piece hutnicze, a na dziedzińcu skansenu pojawiają się garncarze, kowale, piekarze i inni przedstawiciele starych rzemiosł. Zresztą w skansenie istnieje centrum edukacyjne, które prowadzi przez cały rok bardzo ciekawe warsztaty. Skansen posiada miejsca noclegowe i zaplecze gastronomiczne. Rezerwacje noclegów i inne informacje szukajcie na stronie internetowej www.dymarkikaczawskie.pl

Na tym nie koniec tegorocznych atrakcji. Pod koniec sezonu w dniach 3-4 października zapraszamy ponownie do Lwówka na bieg sprinterski  oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska w okolice Raciborowic  na niewielki skrawek terenu, ale za to jaki ! Zastanawiamy się czy nie zastosować skali 1:5000 tak aby móc oddać w pełni mikrorzeźbę tego terenu. „Tajemnice Dolnego Śląska” i zawody Październikowe wchodzą w skład Polsko-Czeskiej  Ligi Euroregionalnej (http://www.euroliga.mastela.pl/kalendarz) .

Nowością w naszych zawodach jest stworzenie kategorii MIX, którą „ściągnęliśmy” od naszych kolegów z Wrocławia, organizatorów cyklu „Zielony Wrocław’. Dedykujemy tę kategorię dla osób początkujących . Na trasę będzie można wybrać się w grupie (dowolna ilość osób), która otrzyma trzy mapki. Skala trudności i długości tych tras będzie odpowiadała mniej więcej kategorii  KM 12.

Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania dotyczące zawodów to służę pomocą:

tel. 505600638; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Do zobaczenia  !

 Darek Pachnik

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 26 stycznia 2015 20:04

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.

yourxporn